İlk dəfə şəxsiyyətində hiss etdiyim bu hərarəti get-gedə sənətində də duydum və bütün varlığımla ona bağlandım...
13 fevral 2026-ci il tarixində Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının Böyük zalında İxtisas musiqi məktəb-studiyası şagirdlərinin görkəmli alim,
Əməkdar İncəsənət Xadimi, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, “Əmək ordeni” sahibi, pianoçu-musiqişünas, professor Tərlan Seyidovun əziz xatirəsinə həsr olunmuş konserti keçirilmişdir. Bu, İxtisas musiqi məktəb-studiyasının böyük ustadın vəfatının 2-ci ildönümü ərəfəsində reallaşdırdığı sayca ikinci ithaf tədbiri idi. Belə ki, fevralın 11-i tarixində Seyidov ənənələrinə sadiqliyin bariz nümunəsi kimi məhz zamanında onun ideya müəllifliyi ilə keçirilən “Pedaqoji qiraət” baş tutmuşdur.
Konsert proqramı məzmun və janr müxtəlifliyi ilə seçilmişdir. Belə ki, məktəb-studiyanın müxtəlif ixtisaslar üzrə – fortepiano, violin, fleyta, trombon, zərb alətləri, vokal sinfi şagirdləri həm Azərbaycan, həm də dünya musiqisinin ən diqqətəlayiq nümunələrini səsləndirmişlər. Tədbir mərhum professorun xatirəsinə hörmət və ehtiramın əyani ifadəsi olmaqla yanaşı, İxtisas musiqi məktəb-studiyasının böyük ustaddan miras qalmış yüksək səviyyəli təhsil missiyasının, pedaqoji ənənələrinin və şagirdlərin davamlı inkişafının təcəssümü kimi simvolik mənaya malik idi. Konsert məktəb-studiyanın böyük elmi işçisi və müəllimi Şəfəq Hacıyeva tərəfindən açıq elan olunmuş, T.Seyidovun musiqi təhsilindəki əvəzsiz xidmətlərindən söz açılmışdır. Ardınca məktəb-studiya şagirdlərinin ifasında barokko dövründən romantizmə, habelə XX əsr musiqisinədək geniş bir tarixi-estetik spektri əhatə edən əsərlər yüksək səviyyədə təqdim olunmuşdur.